p r z e d s t a w i a

 

K A Ł U D I     K A Ł U D O W

 

t  e  n  o  r

 

Kałudi Kałudow, fot. archiwum

 

Kałudi Kałudow zaliczany jest do światowej czołówki śpiewaków. Jest obdarzony niezwykłej urody i barwy głosem, najczęściej określanym jako tenor „południowy” albo „verdiowski”.
 
Urodził się w Warnie. Studia wokalne odbył w Konserwatorium w Sofii. Zadebiutował w 1978 r. partią Alfreda w „Traviacie” Verdiego na scenie Opery Sofijskiej, z którą związany był przez kilka następnych sezonów. W tym okresie został laureatem kilku znaczących konkursów wokalnych (m.in. w Genewie i  Moskwie), co ułatwiło mu drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.
 
Wymienianie scen operowych i estrad koncertowych, na których śpiewał Kałudi Kałudow byłoby trudem daremnym. Wpomnijmy tylko, że były to m.in. La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Wiedniu, czołowe sceny Niemiec (Hamburg, Monachium, Berlin, Frankfurt...), Francji (Paryż), Ameryki Północnej (Chicago, Huston, Montreal...), Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Korei, większości miast włoskich, Bułgarii, Polski... Występował razem z tak znanymi śpiewakami jak Maria Chiara, Mirella Freni, June Anderson, Cheryl Studer, Placido Domingo, Nicolai Ghiaurow, Renato Bruson, Sherrill Milnes, pod batutą największych dyrygentów naszych czasów jak Claudio Abbado, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Horst Stein, Fabio Luisi.
 
Kałudi Kałudow ma na swym koncie liczne nagrania płytowe (m.in. dla firm Sony, Decca, Naxos), video („Attila” Verdiego z mediolańskiej La Scali) oraz telewizyjne i radiowe w wielu krajach świata.
 
Pierwsze kontakty Kałudowa z Polską związane były z jego debiutem sofijskim, kiedy to wraz z innymi solistami tamtejszej opery wystąpił w 1978 r. na scenie Opery Poznańskiej jako Manrico w „Trubadurze” Verdiego. Ponownie kontakt z artystą nawiązany został 10 lat później w Kopenhadze po wspaniałej kreacji w „Traviacie” Verdiego na Festivalu Tivoli. Jacek Nędzyński zaprosił wówczas Kałudowa na występy do Polski. Przedstawienia „Rigoletta” i „Traviaty” Verdiego z jego  udziałem w Teatrze Wielkim w Poznaniu w grudniu 1988 r. uznane zostały za jedne z największych wydarzeń operowych Poznania w okresie powojennym. Wkrótce potem związki Kałudowa z naszym krajem zacieśniły się, gdyż będąc bez wątpienia „obywatelem świata” artysta właśnie w Polsce założył rodzinę i osiadł na stałe w pobliżu Warszawy.
 
Kałudi Kałudow był wieloletnim dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Od lat prowadzi też aktywną działalność pedagogiczną, prowadząc kursy wokalne i mistrzowskie w wielu krajach. W ostatnim czasie ponownie związał się z Operą Sofijską, a od sezonu 2009/2010 jest dyrektorem artystycznym Opery w Płowdiw. Mimo upływu lat jego wspaniały głos nic nie stracił na mocy, pięknie i prawdziwie południowym blasku.

 

 

  Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą