p r z e d s t a w i a

P H I L I P P E   B E R N O L D

f l e c i s t a

 

 

 foto: Bernard Richebe

 

 

 

„Najbardziej zachwyciła mnie jego technika i jakość wydobywanego dźwięku. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że ze swą osobowością i oryginalnym stylem wykonawczym Bernold należy do najlepszych solistów naszych czasów” – Jean-Pierre Rampal (1989 r.)

 

 

Philippe Bernold uważany jest za jednego z najznakomitszych przedstawicieli francuskiej szkoły fletowej. Urodził się w 1960 r. w Colmar we Francji. Studia odbył u Alain Marion w Konserwatorium Paryskim, które ukończył z pierwszą lokatą w 1982 r. Zdobycie pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Jean-Pierre Rampala w Paryżu  (1987 r.) otworzyło mu drogę do kariery międzynarodowej.

 

Philippe Bernold koncertował jako solista z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w większości krajów europejskich, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w USA, m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Salle Pleyel w Paryżu, Filharmonii Kolońskiej, Bunka Kaikan w Tokio, Art Center w Seulu, pod batutą takich dyrygentów jak Lorin Maazel, John Eliott Gardiner, Semion Byczkow, Kent Nagano, Yehudi Menuhin, Ton Koopman. Wśród artystów, z którymi współpracował jako kameralista, znajdują się m.in. Mścisław Roztropowicz, Marielle Nordmann, Maurice André, Jean-Pierre Rampal, Catherine Collard, Bruno Pasquier, Alexandre Tharaud. W Polsce występował m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Łańcucie, Mikołowie, na Wawelu.

 

Od szeregu lat Philippe Bernold prowadzi także działalność dyrygencką, współpracując m.in. z takimi zespołami jak Orchestre de l'Opéra National de Lyon, Orchestre de Picardie, Orchestre d'Auvergne, Orchestre d’Avignon, Orchestre de Cannes, Symphonic Orchestra of San Remo, Academia de Santa Cecilia, Cappella Istropolitana, Philharmonic Orchestra of Seoul. Szczególne miejsce zajmuje współpraca artysty z orkiestrą Sinfonia Varsovia (m.in. europejskie tournee z “Cosi fan tutte” Mozarta).

 

Repertuar Bernolda obejmuje wszystkie znane, a także wiele rzadko wykonywanych utworów fletowych od baroku do czasów współczesnych. Dyskografia artysty to przeszło 20 płyt CD, obdarzonych wieloma nagrodami i wyróżnieniami (jak Academie Charles Cros, Diapason d’or...), wydanych m.in. przez EMI, Harmonia Mundi, KOCH, Universal, Lirynx, ADDA.

 

Aktywność koncertową artysta łączy z działalnością pedagogiczną, m.in. w Konserwatorium Paryskim, na uczelniach w Nicei, Lyonie i Kyoto oraz na kursach mistrzowskich w różnych krajach Europy, Azji i Ameryki. Jest autorem cieszących się wielkim uznaniem podręczników techniki  gry na flecie.

 

 

Philippe Bernold, fot. archiwum

 

 

LE FIGARO, Paryż, 4 czerwca 1991:

„Ten godny uwagi młody artysta dołączył do niewielkiej grupy międzynarodowych francuskich solistów: ciepłe brzmienie, piękny i czysty styl, właściwa wirtuozeria”

 

MERKURY NEWS, San Francisco, 15 stycznia 1995:

„Znakomita kontrola oddechu, bezbłędna intonacja, świetna technika i złocisty dźwięk – jednym słowem znakomicie”

 

MANCHESTER EVENING NEWS, Manchester, 25 stycznia 1996:

„Należy do tych muzyków, w których wykonaniu łatwymi wydają się najtrudniejsze utwory”

 

GAZETA POZNAŃSKA, Poznań, 28 lutego 1998:

„Bernold jest artystą wspaniałym! Pod jego palcami flet po prostu ożył: błyskotliwy, elastyczny, śpiewający pięknym dźwiękiem najbardziej skomplikowane frazy. (...)Na bis usłyszeliśmy Syrinx Debussy’ego - cóż to było za wykonanie! Po prostu wzorcowe!”

 

DIAPASON, Paryż, maj 2001:

„Flet Bernolda wznosi sie na szczyty ekspresji: płynność frazowania, subtelność niuansów, potęga niektórych dźwięków”

 

RUCH MUZYCZNY, Warszawa, 8 lipca 2001:

„Świetny francuski flecista wykonał po mistrzowsku efektowny koncert Mercadantego”

 

 

Philippe Bernold, photo: Isabelle de Rouville

 

 

Philippe Bernold na YOUTUBE

 

 

Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą